TPE un gumijas elementu cietības skalas

Termoplastmasas elastomēri (TPE) vai termoplastiskie gumijas savienojumi, kā tos dažreiz mēdz dēvēt, ir materiālu klase, kas funkcionē kā gumija, bet apstrādājama kā plastmasa. TPE materiāli sastāv no sakausējumu vai polimēru veidā esošiem cietās un mīkstās fāzes maisījumiem. TPE materiālus bieži izmanto situācijās, kurās nepieciešams maigs satvēriens, piemēram, zobu birstes kātam vai kādam citam priekšmetam, kuram nepieciešama elastīga uzbūve. TPE materiālus var izmantot pat enerģijas absorbēšanai akustiskos vai vibrācijas slāpēšanas risinājumos. TPE materiāli ir diezgan unikāli materiāli, jo atkarībā no receptes tie var būt sastopami gan īpaši mīksta gela vai cietas plastmasas veidā, piem. polipropilēns. Tādējādi "cietība" ir svarīga īpašība, kas tiek mērīta un norādīta produktos, kur tiek pielietots TPE materiāls.

Cietību mēra, pielietojot Šora skalu. Cietības skalas tika izstrādātas ar mērķi nodrošināt kopīgu atskaites punktu dažādu materiālu salīdzināšanai. Cietību mēra ar Šora durometru, izmantojot atsperes tērauda stieni, kas ir nospiesta pret TPE virsmu. Rādījums Šora 0 apraksta maksimālo iespējamo stieņa saplakšanu un Šora100 parāda, ka saplakšana gandrīz nav novērojama vai materiālam ir ļoti spēcīga pretestība.

Dažādu materiālu cietības mērīšanai ir dažādas Šora cietības skalas.Katrai skalai ir atšķirīga parauga stieņa vai padziļinājuma forma un īpašs atsperšanās spēks.

Šora OO skala mēra īpaši mīkstus materiālus, piemēram, gelu (piemēram, gela iekšzoles).

Šora A skala mēra dažādus materiālu veidus; no ļoti mīksta un elastīga līdz puscietai plastmasai, kurai gandrīz nav elastības.

Šora D skala mēra ļoti cietas gumijas, puscietu un stingru plastmasu (piemēram, PVC cauruli). Dažādu skalu pārklāšanās. Piemēram, materiāls ar Šora cietību 95A ir arī Šora 50D. TPE materiāli var svārstīties no 10 Šora OO līdz 72 Šora D, aptverot visas trīs cietības skalas, taču visbiežāk tiek izmantota Šora A skala.